Joga – co to jest, dla kogo

Choć słyszał o niej praktycznie każdy, wiele osób w dalszym ciągu nie do końca wie, czym jest ten unikalny system ćwiczeń fizycznych. Jeżeli jesteś jedną z nich lub po prostu interesuje Cię joga i szukasz podstawowych informacji na jej temat, nasz artykuł będzie świetnym wprowadzeniem w tajemniczy świat technik relaksacyjnych wywodzących się ze starożytnych Indii. Dowiesz się z niego także, jakie efekty można uzyskać regularnie ćwicząc i komu szczególnie polecana jest ta forma aktywności!

Joga – czym tak naprawdę jest?

Nie jest to kolejna z setek dyscyplin sportowych nastawionych na rywalizację, a raczej trening ciała i umysłu, który ma ułatwić nam samodoskonalenie oraz odnalezienie równowagi w codziennym życiu. Praktyka polega na wykonywaniu asan, czyli pozycji umożliwiających odnalezienie wewnętrznego spokoju i pozbycie się ograniczających nas blokad. Asany połączone są dodatkowo z medytacją i nauka kontroli oddechu (pranayamą), co pozwala w pełni skoncentrować się na swoich myślach i odczuciach, a także uwolnić się od codziennego stresu.

Na pierwszy rzut oka joga może wydawać się bardzo skomplikowana, ale to tylko pozory: podstawowe pozycje bez problemu przyjmą i utrzymają nawet osoby, które nie miały wcześniej styczności z tego typu ćwiczeniami. Z czasem ciało i umysł w naturalny sposób przygotują się do wykonania trudniejszych asan, a to pozwoli z kolei czerpać pełnię korzyści z treningu.

Efekty regularnego praktykowania jogi

Korzyści z wykonywania prawidłowo dobranych asan są naprawdę liczne – oprócz możliwości poprawy ogólnej sprawności fizycznej, dotlenienia organizmu czy redukcji wad postawy, praktyka dostarcza mnóstwa pozytywnej energii i pozwala zmniejszyć odczuwany na co dzień stres. Joga jest przy tym niezwykle uniwersalna, gdyż świetnie sprawdza się u osób w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży (w tym przypadku ćwiczenia powinno się wykonywać pod nadzorem instruktora).

Kto w szczególności powinien zainteresować się jogą?

Zwłaszcza osoby prowadzące siedzący tryb życia, zmagające się na co dzień z ogromną dawką stresu, cierpiące na nadciśnienie lub poszukujące po prostu bezpiecznej dla stawów aktywności, która pomoże im się zrelaksować na koniec dnia.

Do ćwiczeń nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt, ale pomoce do jogi Wood for Joy – klocki, poduszki czy ławki są przydatne podczas treningu i sprawiają, że praktyka jest dużo bardziej przyjemna. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Shopping Cart